Обсесивно-компулсивно разстройство

ОКР е част от разстройствата, свързани със страх и тревожност (по МКБ 11). ОКР се характеризира с повтарящи се често обсесии и компулсии (натрапливи, неудържими действия). Обсесиите са мисли, образи, импулси, желания, които са нежелани, нахлуващи бързо в съзнанието, свързани с тревога. Човек се опитва да игнорира, потисне и/или неутрализира обсесиите чрез компулсиите (действията). Компулсиите са повтарящи се поведения, включващи и мисловни актове (например да си повториш 10 пъти една дума), които индивидът се чувства задължен да извърши заради твърдите си правила и/или за да усети, че е завършил/затворил ситуацията.

За да се диагностицира ОКР, обсесиите и компулсиите трябва да отнемат много време на човека – повече от 1 час на ден – както и да водят до силен дистрес, да накърняват сериозно важни сфери от живота (личен, семеен, професионален, образование, общуване и други). 

Пример: човек не използва обществени тоалетни от страх от замърсяване и зараза, поради което се стиска и може да увреди отделителната си система, да се разболее соматично

Пример: човек не може да започне навреме работа или да разговаря със специалист, защото след докосване до дръжката на вратата трябва да се мие дълго, да търка кожата си болезнено

Възможно е през повечето време човек да осъзнава, че специфичните му идеи (обсесии) не са верни и да е склонен да приеме други обяснения за тях. Когато обаче е силно разтревожен, по-често не осъзнава това, а бърза да направи компулсията. Може човекът да е убеден, че идеите му са верни и да не приема алтернативни обяснения – тези хора по-рядко търсят помощ от специалисти.

Порочният кръг на ОКР се състои в това, че човекът не може да толерира несигурността и липсата на контрол. Той или тя търси временно облекчение от мислите и усещанията си в компулсиите, но в дългосрочен план този защитен механизъм не работи, тъй като не премахва тревогата, а я неутрализира за няколко минути или няколко часа. Колкото повече компулсии прави човек, толкова повече се заплита в порочния кръг, тъй като няма откъде да намери доказателства, че обсесиите не са верни и нищо лошо няма да се случи, ако не направи компулсията.

Целта на терапията при ОКР е човекът да се научи да толерира несигурността и тревогата, да се самоуспокоява, за да не стига до компулсивни действия.